מאמרים

מערכות הצדק - חלק II

כאשר מערכות אלו אינן מהוות איום של ממש כל ההתנהלות היא בעייתית, אנשים רבים יותר פונים לפשע כפתרון לעיסוק בחייהם, גניבה, שוד וכדומה הופכים להיות עיסוק לגיטימי ואיומים, רצח או חטיפה לצורך שוחד הופכים להיות דבר שבשגרה. אפילו ברמה השלטונית מדינית לא ניתן לברוח מההשפעה הפלילית, במדינות בהם המשטר הוא אינו חזק הנגע הפלילי פושה גם בו ומביא לכך שגם חברי כנסת, ראשי הצבא או המשטרה עוסקים בפלילים, מקבלים שוחד, גונבים או חומסים את השלטון בו הם מכהנים בתפקיד ציבורי.

ריהוט משרדי ומהוגן יכול להיות רק רקע, תפאורה של ריהוט משרדי של משרד בעל ערכים ומוסר, אך לא כל מקום כזה כאמור הוא משרד רוזנבלט ושות' הפועלים כנציגי היושר ומקיימים משפט צדק המניע את גלגלי מערכת המשפט. תפאורות מהסוג הזה אינן עושות יותר מרושם בלבד, הנכונות של כל השותפים בשינוי לחולל אותו יחד עם מחויבות אדירה היא הדרך היחידה לבצע אותו. יש בהיסטוריה דוגמאות להצלחה בשינוי הזה אך כמו כן יש גם דוגמאות לכישלון.

במקומות בהם אין למערכת המשפט או למשטרה כוח המצב הפלילי ילך וידרדר. כמדינה בה מערכת המשפט יציבה והגונה יש לשמר עקרונות אלו ולדאוג לכך שלעולם לא יגיע מצב בו השלטון המערכתי וכל מי שאוחז במושכות החוק והמוסר, הצדק והמשפט אינו הגון וישר.

חזרה לחלק ראשון