הפכו את 'חדשות טובות' לאתר הבית
עליה ברמת האמון של הציבור במערכת בתי המשפט

17 בנוב', 2011 נכתב ע"י     אין תגובות    מתוך קטגוריה: אקדמיה, חדשות טובות, מחקר

Social Buttons by Linksku

צילום: s_falkow דרך flickr

עליה ברמת האמון ושביעות הרצון של הציבור ממערכת בתי המשפט, כך עולה מהמדד הרב שנתי לבחינת ביצועי המגזר הציבורי שנערך באוניברסיטת חיפה, בשיתוף אוניברסיטת בן-גוריון. "הסבר אפשרי לעלייה המשמעותית היא דווקא העובדה שהמערכת מותקפת בצורה משמעותית בשנים האחרונות, בעיקר מצד המערכת הפוליטית, מה שיוצר תגובת נגד של חלק ניכר מהציבור שחש שיש בהתקפות אלה פוטנציאל הרסני", אמר פרופ’ ערן ויגודה-גדות, ראש בית הספר למדעי המדינה ועורך המדד.

המחקר של פרופ’ ויגודה-גדות יחד עם פרופ’ שלמה מזרחי מהמחלקה למנהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת בן-גוריון בודק החל משנת 2001 את עמדות הציבור בישראל כלפי ביצועי המגזר הציבורי, כשבשנתיים האחרונות המחקר נערך בשיתוף המכללה לאיכות השלטון בישראל. עמדות הציבור נמדדות במדד של 1-5 (1-נמוך מאוד; 5-גבוה מאוד), כשפרק מיוחד במדד מוקדש לתחושות האזרח כלפי רמות השיתוף והפתיחות של המערכת הפוליטית לשינויים שמגיעים מהאזרחים עצמם.

בשנים האחרונות נרשמה ירידה רצופה ברמת האמון ושביעות הרצון של הציבור ממערכת המשפט ומהשופטים ואנשי הפרקליטות, ירידה שנעצרה בשנה שעברה. השנה שוב נרשמת עלייה בכל המדדים, כשבחלק ניכר ממדדי רמת האמון, מדובר ברמות הגבוהות ביותר שנרשמו בשנים האחרונות. "ריאקצית נגד שכזו, שמבטא הציבור, לא בלתי אופיינית למערכות שנמצאות תחת מתקפה שלטונית חזיתית. באופן פרדוקסאלי, דווקא הניסיונות לשנות מלמעלה מתנגשים עם החששות מהשלטון שבאים מלמטה ומהווים איזה שהוא גורם מאזן. בתגובת נגד זו יש גם ביטוי ממשי לחוסר האמון שיש לציבור בכלל במערכת הפוליטית שלו – זו הנוכחית כמו גם קודמותיה. יתכן אף שחלק מהאמון ששב למערכת נובע מפסיקות אחרונות ואמיצות כנגד משפחות הפשע ומוקדי אלימות אחרים כמו כנגד עבריינות מין, עבריינות צווארון לבן וההליך שמיצה את עצמו כנגד נשיא המדינה לשעבר", ציין פרופ’ ויגודה-גדות.

שביעות הרצון ממערכת המשפט עלתה מרמה ממוצעת של 2.77 בשנה שעברה ל-2.81 השנה. יצויין כי עדיין מדובר ברמה נמוכה יחסית, שרחוקה עדיין מרמות שביעות הרצון של תחילת שנות האלפיים.

מבחינת רמת האמון, התמונה חיובית אף יותר. רמת האמון של הציבור מכלל מערכת המשפט עומדת השנה על רמה ממוצעת של 3.22, זאת לעומת 3.05 בשנה שעברה. מדובר בציון השני בטיבו בעשור האחרון. גם כאשר בוחנים את רמת האמון במרכיביה השונים של מערכת המשפט רואים עליה משמעותית: רמת האמון בבית המשפט העליון עלתה מ-3.02 בשנה שעברה ל-3.21 השנה; רמת האמון בבתי המשפט המחוזיים והשלום עלתה מ-2.93 בשנה שעברה ל-3.08 השנה; רמת האמון בפרקליטות המדינה עלתה מ-2.92 בשנה שעברה ל-3 השנה.

כאשר בוחנים את רמת האמון מבחינת אחוזים עולה התמונה הבאה: 60% מהציבור מאמין במערכת המשפט לעומת 40% שאינם מאמינים.

הידיעה מתוך אתר אוניברסיטת חיפהיש לך משהו להגיד? קדימה, להשאיר תגובה!

Fun

הדרך אל האושר.
נוירופלסטיקה על קצה המזלג

היום לפני…

18 במרץ

1900 - נוסד מועדון הכדורגל ההולנדי אייאקס אמסטרדם

1965 - הקוסמונאוט הרוסי אלכסיי ליאונוב הוא האדם הראשון הצועד בחלל בחללית ווסחוד 2

1995 - מייקל ג'ורדן מבצע את הקאמבק הראשון שלו לליגת הכדורסל הNBA ושולח פקס בן שתי מילים לתקשורת: "I'm Back" - "אני חוזר"

2011 - גשושית המסנג'ר של נאס"א הפכה לחללית הראשונה בתולדות האנושות שנכנסה למסלול אליפטי סביב כוכב חמה

2011 - גשושית הניו הורייזונס של נאס"א חלפה על פני מסלולו של כוכב הלכת אוראנוס

נולדו

1959 - לוק בסון, במאי קולנוע צרפתי

_______________________
מתוך ויקיפדיה: לוח אירועים שנתי

הציטוט היומי:

"החיים ארוכים דיים בעבור מי שיודע לעשות בהם שימוש נכון."

- לוקיוס אנאוס סנקה

___________
מתוך: ויקיציטוטUA-21825669-1